Burada əsas istiqamət təbii mühitin vəziyyətinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi, ekoloji fəlakətlərin modelləşdirilməsi və onların fəsadlarının təhlili, təbiətin mühafizəsi üzrə tədbirlərin planlaşdırılmasıdır.
Bu gün ətraf mühiti qorumaq üçün yaxşı inkişaf etmiş CİS sistemlərindən istifadə olunur. O, fəlakətlərin idarə edilməsi və təsirinin azaldılmasında inteqrasiya olunmuş, yaxşı işlənmiş və uğurlu alətə çevrilmişdir. CİS təbii və ya texnogen fəlakətlərə meylli olan əraziləri göstərməklə risklərin idarə edilməsi və təhlilində kömək edə bilər. Belə fəlakətlər aşkar edildikdə, qabaqlayıcı tədbirlər hazırlana bilər.
CİS-dən istifadə edərək sürüşmə təhlükəsi zonasının qiymətləndirilməsi: Sürüşmə təhlükəsi zonası ərazinin müxtəlif hissələrinin sürüşmələrdən faktiki və ya potensial təhlükə dərəcələrinə görə sıralanması prosesidir. Sürüşmə təhlükəsinin qiymətləndirilməsi mürəkkəb bir işdir. Təhlükə zonası üçün istifadə edilə bilən ərazinin geoloji, struktur, səth örtüyü və yamac xüsusiyyətləri kimi müxtəlif məkan məlumatlarını səmərəli şəkildə toplamaq, manipulyasiya etmək və inteqrasiya etmək mümkün olmuşdur. Yuxarıda göstərilən bütün təbəqələr CİS-dən istifadə etməklə yaxşı inteqrasiya edilə bilər ki, buda təhlil etmək, sürüşməyə meyilli ərazini tapmaq üçün faydalıdır. CİS -in köməyi ilə biz risklərin qiymətləndirilməsini həyata keçirə və can və əmlak itkilərini azalda bilərik.
CİS, lazım olduqda, fövqəladə hallar zamanı fəlakətlərə kömək fondlarına ehtiyacı sənədləşdirməyə kömək edir və sığorta agentlikləri tərəfindən əmlak itkisinin, pul dəyərinin qiymətləndirilməsinə kömək etmək üçün istifadə edilir. Yerli hökümət orqanları ətrafdakı daşqın potensial səviyyəsini qiymətləndirmək üçün daşqın riski sahələrinin xəritəsini tərtib edərək, zərəri təxmin edə bilər və bu rəqəmsal xəritələrdə göstərilə bilər.
İnsan həyatı və ətraf mühit üçün vulkanik təhlükələrə isti hissəciklərdən ibarət qaz buludları, lava axınları və daşqınlar daxildir. Potensial vulkanik təhlükə zonası vulkanik fəaliyyətlərin xarakterik tarixi qeydləri ilə tanınır və bunlar  CİS ilə birləşdirilə bilər. Beləliklə, əhalinin sıx məskunlaşdığı ərazilərdə iqtisadi, can və əmlak itkilərinə vulkanik təsirin qiymətləndirilməsində CİS əsaslı platformalar bizə zərərləri aşkar etməyə imkan verir. Vulkanik fəaliyyətlərə qarşı sürətli reaksiya insanların sərvəti və sağlamlığı baxımından təsirini azaltmağa kömək edə bilər.

The main direction here is monitoring and assessment of the state of the natural environment, modeling of environmental disasters and analysis of their consequences, planning of nature protection measures.
Today, well-developed GIS systems are used to protect the environment. It has become an integrated, well-developed and successful tool in disaster management and mitigation. GIS can assist in risk management and analysis by indicating areas prone to natural or man-made disasters. When such disasters are detected, preventive measures can be developed.
Landslide hazard zone assessment using GIS: Landslide hazard zone is the process of ranking different parts of the area according to the degree of actual or potential hazard from landslides. Landslide hazard assessment is a complex task. It has been possible to efficiently collect, manipulate and integrate various spatial data such as geological, structural, surface cover and slope characteristics of the area that can be used for the hazard zone. All the above layers can be well integrated using GIS to analyze the tree and find the landslide prone area. With the help of GIS, we can perform risk assessments and reduce loss of life and property.
GIS helps document the need for disaster relief funds when needed, and is used by insurance agencies to help estimate property loss, monetary value. is done. Local government agencies can map flood risk areas to assess the level of flood potential in the area and estimate damage, which can be displayed on digital maps.
Volcanic hazards to human life and the environment include gas clouds of hot particles, lava flows, and floods. A potential volcanic hazard zone is known for its characteristic historical record of volcanic activity and these  Can be combined with GIS. Thus, GIS-based platforms allow us to detect the damage in the assessment of volcanic impact on economic, life and property losses in densely populated areas. Rapid response to volcanic activity can help reduce the impact on people's wealth and health.